IBC IŞILTAN A.Ş. Rubbermaid ürünleri ile ticari tesislerinizde temiz ve güvenli bir ortam oluşturmaya ve virüsten korunmanıza yardımcı olur.

 

Corona (Korona) virüsü nedir?

1960’larda bir virüs familyasından ilk kez tespit edilen taç görünümlü bir virüs olarak adını almıştır. Mikroskop ortamında görülebilen korona virüsü genel belirtisi soğuk algınlığıdır. 2019 Novel Coronavirus (2019-nCoV) olarak tanımlanan virüs, ciddi solunum yolu enfeksiyonları ve hatta ölüme sebebiyet vermektedir. İnsanlar arasında salgın ve bulaşıcı bir virüs olan korona virüsü ilk olarak hayvanlarda ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Sosyal medya ve tüm dünya haberlerinde gündem olan korana virüsünün yayıldığı yer ilk Çin’in Vuhan kentidir. Çin’den yayılan korona virüsü nedeniyle önce kent genelinde daha sonra ülke ve ve nihayetinde dünya çapında önlemlerin alınması, korana virüsüyle başa çıkmanın yolları aranmaktadır. Şüphesiz bununla birlikte bugünlerde tüm dünyayı tehdit eden korona virüsü için ne gibi önlemler almak gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Yeni korona virüsü enfeksiyonu bulaşıcı hastalık olması sebebiyle de hastane, okul, eğlence merkezi, oteller gibi alanlarda özellikle dikkat edilmelidir.

Corona (Korona) Virüsü hakkında bilinenler:

 

Virüsün tanımlanan adı “coronavirus disease 2019” ve kısaltılmış şekli COVID-19 olarak bilinmektedir.

Korona virüsü Dünya Sağlık Örgünün açıkladığı verilere göre 75,204 kişide COVID-19 vakası görülmüştür. 26 ülke genelindeki bu rakamların büyük oranı Çin’dedir. Buna ilaveten COVID-19 tespit edilen 2009 kişinin de ölümüne sebep olmuştur.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı’ na bağlı Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (Centers for Disease Control and Prevention) - CDC tarafından da korona virüsünün ülke ve tüm dünya için ciddi tehdit oluşturduğu ve önlemler alındığı bildirilmiştir.

Corona (Korona) Virüsünün Belirtileri

Kovıd-19 semptomları olarak bilinen Korona Virüs enfeksiyonu 2 ila 14 gün içerisinde solunum yolları problemleri kanalıyla kendini göstermektedir.

  • Ateş
  • Öksürük
  • Nefes Darlığı

Corona (Korona) Virüs Nasıl Yayılır?

Kovıd-19 kısaltmasıyla tanımlanmış olan Korona Virüsünün CDC kuruluşu tarafından da açıklandığı gibi ‘Bilinmeyen en önemli şey 2019-nCov ( Kovid-19) nasıl yayıldığı’’ dır. Ancak solunum yollarını hedef alarak birçok yaşanan örnek vakada anlaşılacağı üzere enfeksiyonu almış kişilerden solunum ve öksürük yoluyla sıçradığı tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü uyarılarına göre eğer korona virüsüne karşı uygun ve yeterli önlemler alınmalıdır. Önlemler alınmaması halinde her bir korona virüs vakası beraberinde 2.6 ilave insana bulaşacağı tahmin edilmektedir.

Corona (Korona) Virüsten Korunma

Sağlık kuruluşları tarafından korona virüsünün ve diğer solumum yoluyla bulaşan hastalıkların önlenmesinde tavsiye edilen en önemli iki husus:

  • Ellerin temizliği
  • Bulunduğumuz ortamların enfeksiyona karşı kontrol altında olması

Rubbermaid Ürünleri Çevresel Temizlik ve Mikroplardan Dezenfekte Etmeyi Nasıl Sağlar?

Rubbermiad Ürünleri Temiz ve Hijyenik bir ortam sağlamayı amaçlamaktadır.

Tuvalet Banyo Islak Alanlar (Rubbermaid Washroom)

 

Temizlik hijyen konusunda ellerin temizliği ilk öncelikli olarak gelmektedir. Hastalıkların bulaşmasında en önemli önleyici kriter ellerin temiz bir şekilde mikroplardan arındırılmış olmasıdır. Global El Yıkama Ortaklığı el hijyeni ve temizliğindeki hassasiyete dikkat çekerek 5 yaş altındaki çocuklarda ishal ve zatürre hastalıkları ölümlere sebebiyet verdiğini açıklamıştır. Ayrıca bu hastalıkların yani ishal ve solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde tek başına el yıkama sırasıyla yaklaşık yüzde elli ve yirmi beş oranında azalttığı bildirilmiştir.

Ayrıca 15 Ekim her yıl küresel el yıkama günü olarak ilan edilmiştir. Bu logonun üzerinde su, sabun ve el resimleri kullanılmıştır. İnsanları hijyen ve el temizliği kuralları konusunda teşvik etmektedir.

Rubbermaid banyo ve tuvalet sıvı el sabun ürünleri hijyen ve sağlık ön planda geliştirilerek içeriği zengin olarak üretilmiş olmakla birlikte 2019-nCov olarak tanımlanan Kovıd-19 enfeksiyonuna karşı henüz test edilmemiştir.

Rubbermaid sıvı el sabun ve köpük grubu içerisinde zenginleştirilmiş alkollü köpük serisi (Enriched Foam Alcohol Sanitizer) %70 oranında alkol içeren ürünleri bulunmaktadır. CDC'nin Sağlık Hizmetlerinde El Hijyeni Kılavuzu ve Geçici Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Önerileri kapsamında kullanılabilir.

Rubbermaid in elleri dezenfekte etmek için yine önerilen Autofoam el dezenfektanı istasyonu toplu yaşanan okul, hastane, işyeri gibi alanlarda bulunması enfeksiyonları önleme konusunda büyük katkı sağlayacaktır.

 

Ortam ve Çevre Temizliği

Bulunduğumuz ortamların hijyen ve temiz kalması Virüsle Mücadele için temel olmazsa olmaz bir kuraldır. Virüslerin yayılarak enfeksiyon oluşturmaması için bunun önünü almak gerekir. Yani 2019-nCov ya da Kovıd-19 virüsünün nasıl yayıldığı gibi detaylara ait soruların cevaplanması şöyle dursun pratik, çözüm odaklı ve en kesin bilinen, kaliteli, sertifikalı ve insan sağlığı ile dost ürünler kullanılarak temizlik yapılması ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

 

Ortamların kesin olarak mikroplardan arındırılması için önerilen ürünler dikkatle incelenmelidir.  Yapılan incelemeler mikrofiber temizlik ürünleri (bez, paspas, mop vb.) diğer bezlerle karşılaştırıldığında temizlik hususunda ciddi farklar olduğunu göstermiştir. Temizlik yapılacak olan yüzeyin mikrofiber ürünler kullanıldığında mikroplardan etkili bir şekilde arındırıldığı anlaşılmıştır.

Mikrofiber de bulunan bölünmüş şekiller geniş yüzeylerdeki mikroplara tamamen nüfuz ederek mikroorganizmaları yok etmektedir. Bu durum temizlik ve hijyen seviyesi için çok kıymetlidir.

Rubbermaid in Temizlik ürünleri HYGEN serisi grubu %99.9 mikropları yok ettiği ancak korona virüsüne karşı test edilmiş verisi de henüz bulunmamaktadır. Yüzeyleri temizlikteki başarısıyla derinlemesine arındıran, ferah bir ortama kavuşturan HYGEN serisi Rubbermaid ürünleri kısaca etkili, güvenli ve dayanıklıdır.

 

Çöp ve Atıklar

Bilindiği gibi çöp istasyonları enfeksiyon ve hastalıkların yayılması, bulaşması ve çevreyi rahatsız ederek tehdit etmesi istenmeyen tehlikeli durumdur. Şüphesiz toplu yaşanan ortamlar okul, hastane, otel, alışveriş merkezi, işyerleri bu konuda iyi yöneltilmesi gerekir. Toplum sağlığı için önem arz eden konu dolayısıyla ilgili yöneticiler, temizlik ve hijyen kontrolü ve yönetimi konusunda dikkat vermesi gereken başlıktır. Rubbermaid basmalı/pedallı (Step-On) istasyonları Amerika’da CDC’nin kıstas olarak belirlediği ‘bulaşma riskini en aza indirgeme’ kriteri sağlık açısından ve virüs yayılımı ile enfeksiyonların bulaşması konusundaki isterliği karşılamaktadır.

Sağlıklı yaşam ortamları oluşturmak yapılması gereken en başlıca konulardandır. Temizlik doğru ve bilinçli olarak yapılmalıdır. İnsan sağlığını ile dost, çevreci, güvenilir temizlik ekipmanları seçmek aslında en sevdiklerimiz başta olmak üzere insanlığa bir yarar sağlamaktır. Suya ve sabuna dokunarak mikroplardan korunun.